sobota, 26 lutego 2011

Trądzik u dorosłych

                         W artykule przedstawię temat trądziku u osób dorosłych. Opiszę jakie są jego przyczyny, czego należy nie jeść jak ktoś ma skłonność do trądziku, a także jak wyglądają zmiany oraz ich leczenie. Życzę miłej lektury.

Kiedy pojawiają się zmiany?

Po 25 i 30 roku życia mogą się pojawić nawet u osób, które nie miały problemów w okresie dojrzewania z tą chorobą skóry.

Nie ustępują przez dłuższy czas, ponieważ są oporne na wszelkiego rodzaju zabiegi w salonach i kosmetyki dla skóry trądzikowej oferowane w drogeriach oraz te profesjonalne.

Jak wyglądają zmiany i gdzie występują?

Zmiany wyglądają tak jak te, które widzimy u osób w młodym wieku. Mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na plecach, pośladkach, dekolcie itp. Nie wygląda to zbyt estetycznie i wpływa niekorzystnie na poczucie własnej wartości.

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Między innymi niewłaściwa pielęgnacja cery, czyli używanie nie odpowiednich kosmetyków, wyciskanie samodzielne i wiele innych, które opisałam w książce.

Złe nawyki żywieniowe też mogą być tego przyczyną np. nadmierne spożywanie białka, które zawierają sery żółte, jogurty, jajka, ryby (łosoś), masło orzechowe. Często nie zdajemy sobie sprawy ile tak naprawdę tego jest w naszym codziennym menu. Na przykład kiedy zjemy na obiad rybę, potem jogurt, jajko, czy inne potrawy z tym składnikiem, to może dać zbyt wysoką dzienną dawkę.

Podobnie jest ze słodyczami i jedzeniem typu fast food, którego należy unikać nie tylko ze względu na nadwagę, której przyczyną między innymi są ich puste kalorie, ale też z powodu składu tego typu „bułki z mięsem”. Tak jak sprawdzamy skład kosmetyków również powinniśmy analizować to co zawiera nasze jedzenie, ponieważ może źle wpłynąć na stan cery i pojawi się trądzik lub zwiększy się jego intensywność. Jeśli ktoś nie zna się na składzie chemicznym tego co je, należy się skonsultować z profesjonalnym Dietetykiem, ale też przeczytać trochę o tym z wartościowych źródeł wiedzy.

Kolejną przyczyną jest przyjmowanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, które powodują niedobór wapnia, witamin z grupy B (kwas foliowy – witamina B9), czyli bardzo cennych dla naszego organizmu składników.

Następna bardzo istotna przyczyna to genetyka. Niestety jeśli któreś z rodziców miało problemy z trądzikiem to u nas też może on wystąpić. Wiadomo, ze w okresie dojrzewania jest to normalne zjawisko, ale niekoniecznie, bo może mieć mniej lub bardziej intensywny przebieg. W wieku dorosłym też może to być wina genów.

Każdą przyczynę należy zbadać, skonsultować i wykluczyć lub wziąć pod uwagę i zastosować się do zaleceń lekarza, a potem Kosmetologa lub Kosmetyczki. Tego typu leczenie nie trwa tydzień ani dwa, tylko niestety minimum pół roku. Konieczna jest w tym wypadku cierpliwość i wytrwałość, bo jak zaprzestaniemy leczenia w połowie, to nie skończy się to dobrze i nigdy nasza cera nie będzie piękna.

Pozostałe przyczyny trądziku u dorosłych:

-podwyższony poziom prolaktyny, która jest hormonem wpływającym na ilość mleka w ciąży. Przyczyną jej zbyt wysokiego poziomu jest niedoczynność tarczycy.
-palenie tytoniu
-nadmierne rogowacenie skóry czyli hiperkeratynizacja
-często błędnie uważa się, że przyczyną trądziku jest łojotok, jednak bez nadmiernego rogowacenia skóry sam nie może być przyczyną. Dlatego liczy się wiedza profesjonalna.
-promieniowanie ultrafioletowe
-stres – bardzo ważny czynnik, ponieważ gdyby nie nerwy nie byłoby wielu chorób.

Gdybyśmy na co dzień mniej się denerwowali to nie byłoby aż tylu osób z trądzikiem czy innymi chorobami. I oprócz tego gdyby każdy się lepiej odżywiał. To tylko teoria, bo w praktyce niestety stres towarzyszy wielu osobom na co dzień.

Trądzik może być też przyczyną niskiego poczucia własnej wartości, które jest ważne w życiu każdego z nas, ponieważ wpływa na naszą samoocenę. Natomiast osoby z trądzikiem nie czują się zbyt dobrze widząc stan swojej cery w lustrze. Dlatego chcąc zwalczyć tą dolegliwość należy skupić się na przyczynach, a nie objawach. Konieczne są w tym celu wspomniane w artykule badania, wizyta u Dermatologa. Jeśli będziecie wiedzieć dlaczego występuje u was trądzik na twarzy lub na innej części ciała, bo mogą to być plecy, pośladki itp. Łatwiej wtedy będzie go zredukować. Najgorszy jest trądzik występujący na twarzy, głównie to on zaburza poczucie własnej wartości na co dzień.

Podsumowując życzę wszystkim skutecznego wyleczenia się z trądziku, a potem już tylko utrzymania uzyskanych efektów,bo jak mówi złota myśl mojego autorstwa: „Warto pięknie wyglądać, aby z zachwytem w lustro spoglądać” i tego zachwytu życzę każdemu, kto czyta ten artykuł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz